Rombold Road over Bobby Run
Fair Condition68 years old867 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Mercer |
| Location | 3/4-mi East Of RT 418 |
| Carries | Rombold Road |
| Crosses | Bobby Run |
| Coordinates | 41.21528, -80.46328 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 37.1 ft (11.3 m) |
| Max Span | 35.1 ft (10.7 m) |
| Deck Width | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Area | 99.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1958 (reconstructed 1998) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 867 (2024) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000026330 |