Redwood HWY over Gallinas Creek
Good Condition57 years old16,000 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Marin |
| Location | In San Rafael |
| Carries | Redwood HWY |
| Crosses | Gallinas Creek |
| Coordinates | 38.01209, -122.54127 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 47.9 ft (14.6 m) |
| Max Span | 16.1 ft (4.9 m) |
| Deck Width | 55.1 ft (16.8 m) |
| Deck Area | 245.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1969 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 16,000 (2012) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 27C0082 |