Las Galinas Av over Gallinas Creek
Good Condition61 years old6,871 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Marin |
| Location | At Freitas PKWY |
| Carries | Las Galinas Av |
| Crosses | Gallinas Creek |
| Coordinates | 38.00953, -122.54893 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 22.0 ft (6.7 m) |
| Max Span | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Width | 107.9 ft (32.9 m) |
| Deck Area | 220.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1965 (reconstructed 2017) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,871 (1977) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 27C0085 |