SR 3006 over SR 8005
Poor Condition61 years old1,729 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Mifflin |
| Location | Lewistown Boro |
| Carries | SR 3006 |
| Crosses | SR 8005 |
| Coordinates | 40.59282, -77.57366 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 106.0 ft (32.3 m) |
| Max Span | 44.0 ft (13.4 m) |
| Deck Width | 36.7 ft (11.2 m) |
| Deck Area | 361.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1965 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,729 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000026378 |