SR 103-pa 103 over Nsrc/amtrk/jvrr
Fair Condition42 years old3,970 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Mifflin |
| Location | Lewistown |
| Carries | SR 103-pa 103 |
| Crosses | Nsrc/amtrk/jvrr |
| Coordinates | 40.58808, -77.57592 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 261.2 ft (79.6 m) |
| Max Span | 107.0 ft (32.6 m) |
| Deck Width | 38.1 ft (11.6 m) |
| Deck Area | 923.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1984 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,970 (2023) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000026410 |