SR 322-us 322 over Kish CR & Twp RD 439
Fair Condition62 years old11,457 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Mifflin |
| Location | Reedsville |
| Carries | SR 322-us 322 |
| Crosses | Kish CR & Twp RD 439 |
| Coordinates | 40.66219, -77.59889 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 331.0 ft (100.9 m) |
| Max Span | 85.0 ft (25.9 m) |
| Deck Width | 40.7 ft (12.4 m) |
| Deck Area | 1251.2 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1964 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 11,457 (2023) |
| Truck Traffic | 17% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000026427 |