SR 322-us 322 over Kishacoquillas C/abnd Rr
Fair Condition62 years old11,457 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Mifflin |
| Location | Reedsville |
| Carries | SR 322-us 322 |
| Crosses | Kishacoquillas C/abnd Rr |
| Coordinates | 40.65607, -77.59246 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 524.9 ft (160 m) |
| Max Span | 104.0 ft (31.7 m) |
| Deck Width | 32.8 ft (10 m) |
| Deck Area | 1,600 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1964 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 11,457 (2023) |
| Truck Traffic | 17% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000026429 |