SR 22-us 22 over SR 522 Seda-cog
Fair Condition68 years old11,262 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Mifflin |
| Location | Lewistown Boro |
| Carries | SR 22-us 22 |
| Crosses | SR 522 Seda-cog |
| Coordinates | 40.60560, -77.56550 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 268.0 ft (81.7 m) |
| Max Span | 110.9 ft (33.8 m) |
| Deck Width | 35.8 ft (10.9 m) |
| Deck Area | 890.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1958 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 11,262 (2024) |
| Truck Traffic | 18% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000026439 |