SR 22-us 22 over SR 8018 And Kish Creek
Fair Condition68 years old6,704 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Mifflin |
| Location | Lewistown |
| Carries | SR 22-us 22 |
| Crosses | SR 8018 And Kish Creek |
| Coordinates | 40.60008, -77.56141 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 357.9 ft (109.1 m) |
| Max Span | 95.1 ft (29 m) |
| Deck Width | 31.8 ft (9.7 m) |
| Deck Area | 1058.3 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1958 (reconstructed 2015) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,704 (2023) |
| Truck Traffic | 24% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000026442 |