E4-n99 Connector over State Route 99
Good Condition33 years old20,200 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | San Joaquin |
| Location | 10-sj-004-r19.40-stkn |
| Carries | E4-n99 Connector |
| Crosses | State Route 99 |
| Coordinates | 37.96148, -121.24230 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 521.0 ft (158.8 m) |
| Max Span | 148.6 ft (45.3 m) |
| Deck Width | 42.7 ft (13 m) |
| Deck Area | 2064.4 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1993 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20,200 (2004) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 8 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 29 0310G |