Main Street over State Route 99
Good Condition10 years old20,000 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | San Joaquin |
| Location | 10-sj-099-18.15-stkn |
| Carries | Main Street |
| Crosses | State Route 99 |
| Coordinates | 37.95422, -121.23949 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 200.1 ft (61 m) |
| Max Span | 100.1 ft (30.5 m) |
| Deck Width | 86.0 ft (26.2 m) |
| Deck Area | 1598.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2016 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20,000 (2016) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 8 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 29 0327 |