E132 -s5 Connector over Delta-mendota Canal
Good Condition55 years old5,000 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | San Joaquin |
| Location | 10-sj-132-3.22 |
| Carries | E132 -s5 Connector |
| Crosses | Delta-mendota Canal |
| Coordinates | 37.63585, -121.34427 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 235.9 ft (71.9 m) |
| Max Span | 125.0 ft (38.1 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 568.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1971 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,000 (1998) |
| Truck Traffic | 20% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 29 0313G |