State Route 132 over Lone Tree Creek
Good Condition69 years old15,500 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | San Joaquin |
| Location | 10-sj-132-2.70 |
| Carries | State Route 132 |
| Crosses | Lone Tree Creek |
| Coordinates | 37.63758, -121.35296 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 30.8 ft (9.4 m) |
| Max Span | 10.5 ft (3.2 m) |
| Deck Width | 160.1 ft (48.8 m) |
| Deck Area | 458.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1957 (reconstructed 2014) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 15,500 (2009) |
| Truck Traffic | 18% |
| Lanes On Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 29 0339 |