Thickhead Mnt. Rd. over Sinking Creek
Good Condition10 years old100 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Centre |
| Location | Potter Twp. |
| Carries | Thickhead Mnt. Rd. |
| Crosses | Sinking Creek |
| Coordinates | 40.75990, -77.70860 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Frame |
| Total Length | 20.0 ft (6.1 m) |
| Max Span | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Width | 18.4 ft (5.6 m) |
| Deck Area | 34.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2016 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2024) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Park/Forest Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000053352 |