Lake Road Entrance over Colyer Lake Bypass Canal
Fair Condition8 years old50 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Centre |
| Location | Potter Township |
| Carries | Lake Road Entrance |
| Crosses | Colyer Lake Bypass Canal |
| Coordinates | 40.77239, -77.68050 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 24.0 ft (7.3 m) |
| Max Span | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Width | 22.3 ft (6.8 m) |
| Deck Area | 49.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2018 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2018) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Other State Agencies |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000055092 |