SR 0084 I-84 EB over SR 0006 Tr 6
Good Condition10 years old13,123 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Pike |
| Location | Westfall Twp Over Tr 6 |
| Carries | SR 0084 I-84 EB |
| Crosses | SR 0006 Tr 6 |
| Coordinates | 41.35712, -74.71403 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 193.9 ft (59.1 m) |
| Max Span | 95.1 ft (29 m) |
| Deck Width | 55.4 ft (16.9 m) |
| Deck Area | 998.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2016 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 13,123 (2024) |
| Truck Traffic | 23% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 223 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000053401 |