Belvidere RD over Oughoughton Creek
Good Condition9 years old2,634 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Northampton |
| Location | 3 Mi. W. Of Riverton |
| Carries | Belvidere RD |
| Crosses | Oughoughton Creek |
| Coordinates | 40.80268, -75.12591 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Other |
| Total Length | 61.0 ft (18.6 m) |
| Max Span | 56.1 ft (17.1 m) |
| Deck Width | 30.5 ft (9.3 m) |
| Deck Area | 173.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2017 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,634 (2024) |
| Truck Traffic | 13% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000053419 |