T-663 Otts Corner over Oughoughton Creek
Good Condition8 years old100 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Northampton |
| Location | 0.5 Mile East Of Pa611 |
| Carries | T-663 Otts Corner |
| Crosses | Oughoughton Creek |
| Coordinates | 40.83639, -75.13639 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Arch - Deck |
| Total Length | 22.0 ft (6.7 m) |
| Max Span | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Width | 25.6 ft (7.8 m) |
| Deck Area | 52.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2018 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2018) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2022 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000055951 |