Canal RD (sr 921) over Locust Run
Good Condition9 years old8,522 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | York |
| Location | 3 Mi East Of Dover |
| Carries | Canal RD (sr 921) |
| Crosses | Locust Run |
| Coordinates | 40.03444, -76.78686 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 24.0 ft (7.3 m) |
| Max Span | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Width | 47.2 ft (14.4 m) |
| Deck Area | 105.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2017 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 8,522 (2024) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000053473 |