SR 4009 over Little Conewago Creek
Good Condition8 years old1,516 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | York |
| Location | 1.25 Mi.se Zionsview |
| Carries | SR 4009 |
| Crosses | Little Conewago Creek |
| Coordinates | 40.03759, -76.77767 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 150.9 ft (46 m) |
| Max Span | 73.2 ft (22.3 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 418.6 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2018 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,516 (2024) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2021 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000055851 |