State Route 99 over Duck Creek South Branch
Fair Condition10 years old5,000 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | San Joaquin |
| Location | 10-sj-099-16.46-stkn |
| Carries | State Route 99 |
| Crosses | Duck Creek South Branch |
| Coordinates | 37.93086, -121.23283 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 50.9 ft (15.5 m) |
| Max Span | 50.9 ft (15.5 m) |
| Deck Width | 35.8 ft (10.9 m) |
| Deck Area | 168.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2016 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,000 (2016) |
| Truck Traffic | 13% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 29 0334 |