Mariposa Road over SR 99
Fair Condition10 years old9,400 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | San Joaquin |
| Location | 10-sj-099-16.68-stkn |
| Carries | Mariposa Road |
| Crosses | SR 99 |
| Coordinates | 37.93382, -121.23445 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 307.4 ft (93.7 m) |
| Max Span | 155.8 ft (47.5 m) |
| Deck Width | 105.0 ft (32 m) |
| Deck Area | 2998.4 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2016 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 9,400 (2015) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 6 |
| Lanes Under Bridge | 8 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 29 0325 |