Weaver Mill Road over Georges Creek
Good Condition10 years old108 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Fayette |
| Location | South Of Smithfield |
| Carries | Weaver Mill Road |
| Crosses | Georges Creek |
| Coordinates | 39.78870, -79.81217 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 49.9 ft (15.2 m) |
| Max Span | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Width | 18.4 ft (5.6 m) |
| Deck Area | 85.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2016 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 108 (2023) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000053639 |