T-339 over Trib. To Georges Creek
Poor Condition125 years old50 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Fayette |
| Location | 1 Mile West Of Woodbridge |
| Carries | T-339 |
| Crosses | Trib. To Georges Creek |
| Coordinates | 39.77889, -79.82111 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 3 (Serious) |
| Superstructure | 3 (Serious) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 158.1 ft (48.2 m) |
| Max Span | 158.1 ft (48.2 m) |
| Deck Width | 18.4 ft (5.6 m) |
| Deck Area | 269.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1901 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2018) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000056053 |