Sr3026;elmerton Av over I-83; SR 0083 Nb/sb
Good Condition10 years old3,789 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Dauphin |
| Location | 0.2 Mi N Of Ex 50 (us-22) |
| Carries | Sr3026;elmerton Av |
| Crosses | I-83; SR 0083 Nb/sb |
| Coordinates | 40.29888, -76.82661 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 168.0 ft (51.2 m) |
| Max Span | 86.0 ft (26.2 m) |
| Deck Width | 41.7 ft (12.7 m) |
| Deck Area | 650.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2016 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,789 (2023) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 7 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2022 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000053649 |