US 22; SR 0022 over I-83; SR 0083
Good Condition8 years old38,612 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Dauphin |
| Location | Colonial Park |
| Carries | US 22; SR 0022 |
| Crosses | I-83; SR 0083 |
| Coordinates | 40.29639, -76.82547 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 161.1 ft (49.1 m) |
| Max Span | 85.0 ft (25.9 m) |
| Deck Width | 113.5 ft (34.6 m) |
| Deck Area | 1698.9 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2018 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 38,612 (2024) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 5 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2022 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000056025 |