I-95 SB over I295&276;rp B E F G 2049
Good Condition8 years old44,629 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Bucks |
| Location | Near I-276 3262h10 |
| Carries | I-95 SB |
| Crosses | I295&276;rp B E F G 2049 |
| Coordinates | 40.12587, -74.88881 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 2486.9 ft (758 m) |
| Max Span | 225.1 ft (68.6 m) |
| Deck Width | 54.1 ft (16.5 m) |
| Deck Area | 12,507 sq m |
| Main Spans | 7 |
| Year Built | 2018 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 44,629 (2024) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 10 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000055031 |