I-95 (nb) over Rmp-g I-276 Sr2049 & 413
Good Condition8 years old46,995 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Bucks |
| Location | Near Pa Turnpike 3262h10 |
| Carries | I-95 (nb) |
| Crosses | Rmp-g I-276 Sr2049 & 413 |
| Coordinates | 40.12763, -74.88556 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 2299.9 ft (701 m) |
| Max Span | 225.1 ft (68.6 m) |
| Deck Width | 57.1 ft (17.4 m) |
| Deck Area | 12197.4 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 2018 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 46,995 (2024) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 8 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000055030 |