Al. 49 over Uphapee Creek
Fair Condition64 years old1,450 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | Macon |
| Location | 3.0mi.w.ofi-85 |
| Carries | Al. 49 |
| Crosses | Uphapee Creek |
| Coordinates | 32.48163, -85.79840 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 301.8 ft (92 m) |
| Max Span | 100.1 ft (30.5 m) |
| Deck Width | 23.3 ft (7.1 m) |
| Deck Area | 653.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1962 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,450 (2013) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 007729 |