Al 49 over Uphapee Creek Relief
Fair Condition64 years old1,450 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | Macon |
| Location | 3.3mi.ni-85 |
| Carries | Al 49 |
| Crosses | Uphapee Creek Relief |
| Coordinates | 32.48511, -85.79750 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 136.2 ft (41.5 m) |
| Max Span | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Width | 23.3 ft (7.1 m) |
| Deck Area | 294.6 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1962 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,450 (2013) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 007730 |