West Lane over Bear Creek
Poor Condition60 years old14,064 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | San Joaquin |
| Location | 1.6 Mi N Hammer Lane |
| Carries | West Lane |
| Crosses | Bear Creek |
| Coordinates | 38.04418, -121.29514 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 164.0 ft (50 m) |
| Max Span | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Width | 92.2 ft (28.1 m) |
| Deck Area | 1,405 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 1966 (reconstructed 1972) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 14,064 (2015) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 29C0123 |