Lower Sac RD over Pixley Slough
Fair Condition100 years old11,122 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | San Joaquin |
| Location | N Of 8 Mile RD |
| Carries | Lower Sac RD |
| Crosses | Pixley Slough |
| Coordinates | 38.06027, -121.31039 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 60.0 ft (18.3 m) |
| Max Span | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 155.6 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1926 (reconstructed 1940) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 11,122 (2013) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 29C0137 |