Hulmeville Avenue over I-276
Good Condition8 years old10,302 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Bucks |
| Location | 1.75 Mi. W. I-95 3262c10 |
| Carries | Hulmeville Avenue |
| Crosses | I-276 |
| Coordinates | 40.12833, -74.92367 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 188.0 ft (57.3 m) |
| Max Span | 92.8 ft (28.3 m) |
| Deck Width | 61.7 ft (18.8 m) |
| Deck Area | 1077.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2018 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10,302 (2024) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000055717 |