Pa Tpk (i-276) over SR 2027 & Nesh.cr
Poor Condition72 years old41,867 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Bucks |
| Location | Near Newportville |
| Carries | Pa Tpk (i-276) |
| Crosses | SR 2027 & Nesh.cr |
| Coordinates | 40.12898, -74.90011 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Girder and Floorbeam |
| Total Length | 478.0 ft (145.7 m) |
| Max Span | 105.0 ft (32 m) |
| Deck Width | 61.0 ft (18.6 m) |
| Deck Area | 2710.0 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1954 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 41,867 (2001) |
| Truck Traffic | 16% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000007673 |