College Avenue over Cobbs Creek
Good Condition8 years old5,225 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Delaware |
| Location | SW Haverford Rd. 3477k09 |
| Carries | College Avenue |
| Crosses | Cobbs Creek |
| Coordinates | 40.00832, -75.31457 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Culvert | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 24.0 ft (7.3 m) |
| Max Span | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Width | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Area | 71.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2018 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,225 (2023) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 722 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000055744 |