College Avenue over Septa (p&w)
Good Condition8 years old5,225 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Delaware |
| Location | W Of Haverford RD 3477k09 |
| Carries | College Avenue |
| Crosses | Septa (p&w) |
| Coordinates | 40.00840, -75.31479 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 60.0 ft (18.3 m) |
| Max Span | 58.1 ft (17.7 m) |
| Deck Width | 43.0 ft (13.1 m) |
| Deck Area | 239.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2018 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,225 (2023) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 722 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000055745 |