SR 0079 NB over Twp. Rd. 311 Boundary RD
Good Condition6 years old22,495 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Butler |
| Location | North Boundary NB |
| Carries | SR 0079 NB |
| Crosses | Twp. Rd. 311 Boundary RD |
| Coordinates | 40.72404, -80.10154 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 62.0 ft (18.9 m) |
| Max Span | 58.1 ft (17.7 m) |
| Deck Width | 63.6 ft (19.4 m) |
| Deck Area | 366.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2020 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 22,495 (2024) |
| Truck Traffic | 16% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2022 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000055776 |