SR 0079 SB over T-311 N Boundary Road
Good Condition7 years old23,966 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Butler |
| Location | 2.7 Mi N SR 228 Intersect |
| Carries | SR 0079 SB |
| Crosses | T-311 N Boundary Road |
| Coordinates | 40.72388, -80.10193 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 62.0 ft (18.9 m) |
| Max Span | 58.1 ft (17.7 m) |
| Deck Width | 63.6 ft (19.4 m) |
| Deck Area | 366.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2019 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 23,966 (2024) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2021 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000055777 |