County Line Expway over Schuylkill River & Nsrc
Good Condition8 years old150,726 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Montgomery |
| Location | Betzwood Bridge 3366c03 |
| Carries | County Line Expway |
| Crosses | Schuylkill River & Nsrc |
| Coordinates | 40.10737, -75.42007 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 786.1 ft (239.6 m) |
| Max Span | 157.2 ft (47.9 m) |
| Deck Width | 146.0 ft (44.5 m) |
| Deck Area | 10662.2 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 2018 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 150,726 (2024) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2022 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000055816 |