Ramp B over U.s. 422
Good Condition8 years old5,964 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Montgomery |
| Location | Sr422/sr23 Intc. 3366c04 |
| Carries | Ramp B |
| Crosses | U.s. 422 |
| Coordinates | 40.10484, -75.42025 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 193.9 ft (59.1 m) |
| Max Span | 98.1 ft (29.9 m) |
| Deck Width | 46.9 ft (14.3 m) |
| Deck Area | 845.1 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2018 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,964 (2024) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 7 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 822 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000055826 |