SR 4012 Zimmerly R over Over Walnut Creek
Good Condition8 years old12,470 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Erie |
| Location | Mill Creek Township |
| Carries | SR 4012 Zimmerly R |
| Crosses | Over Walnut Creek |
| Coordinates | 42.06650, -80.10942 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 141.1 ft (43 m) |
| Max Span | 139.1 ft (42.4 m) |
| Deck Width | 76.8 ft (23.4 m) |
| Deck Area | 1006.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2018 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 12,470 (2023) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000055833 |