Walnut Grove Road over Mokelumne River
Poor Condition71 years old2,084 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | San Joaquin |
| Location | At Sj & Sac County Line |
| Carries | Walnut Grove Road |
| Crosses | Mokelumne River |
| Coordinates | 38.22365, -121.50735 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Movable - Swing |
| Total Length | 237.9 ft (72.5 m) |
| Max Span | 118.1 ft (36 m) |
| Deck Width | 25.3 ft (7.7 m) |
| Deck Area | 558.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1955 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,084 (2015) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 29C0131 |