18th Street over Vine ST Expwy (i-676)
Good Condition8 years old1,651 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Philadelphia |
| Location | 18th Street 3590c07 |
| Carries | 18th Street |
| Crosses | Vine ST Expwy (i-676) |
| Coordinates | 39.95867, -75.16880 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 98.1 ft (29.9 m) |
| Max Span | 95.1 ft (29 m) |
| Deck Width | 69.9 ft (21.3 m) |
| Deck Area | 636.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2018 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,651 (2023) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000055900 |