Lower Sacto RD over Mosher Slough
Poor Condition54 years old19,600 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | San Joaquin |
| Location | N. Of Macduff AVE |
| Carries | Lower Sacto RD |
| Crosses | Mosher Slough |
| Coordinates | 38.02812, -121.32258 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 65.9 ft (20.1 m) |
| Max Span | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Width | 106.0 ft (32.3 m) |
| Deck Area | 649.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1972 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 19,600 (2015) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 29C0134 |