Lower Sacto RD over Bear Creek
Good Condition63 years old12,932 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | San Joaquin |
| Location | 0.5 Mi N/o Royal Oaks DR |
| Carries | Lower Sacto RD |
| Crosses | Bear Creek |
| Coordinates | 38.04273, -121.32218 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 128.9 ft (39.3 m) |
| Max Span | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Width | 32.5 ft (9.9 m) |
| Deck Area | 389.1 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1963 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 12,932 (2015) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 921 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 29C0135 |