Ramp I over I-95; Ramps Ee C X Y
Good Condition8 years old
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Philadelphia |
| Location | Betsy Ross Intc. 3591g01 |
| Carries | Ramp I |
| Crosses | I-95; Ramps Ee C X Y |
| Coordinates | 39.99575, -75.08097 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 1189.0 ft (362.4 m) |
| Max Span | 136.2 ft (41.5 m) |
| Deck Width | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Area | 3551.5 sq m |
| Main Spans | 11 |
| Year Built | 2018 |
Traffic
| Lanes On Bridge | 1 |
| Lanes Under Bridge | 12 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 822 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000055922 |