Sr0422 over Trib To Cherry Run
Good Condition2 years old8,214 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Armstrong |
| Location | .25 Mi W SR 2005 Intersec |
| Carries | Sr0422 |
| Crosses | Trib To Cherry Run |
| Coordinates | 40.72567, -79.38519 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Culvert | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 22.0 ft (6.7 m) |
| Max Span | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Width | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Area | 73.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2024 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 8,214 (2024) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000056034 |