Sr0422 over Cherry Run
Good Condition2 years old8,214 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Armstrong |
| Location | Intersec SR 422 & SR 2005 |
| Carries | Sr0422 |
| Crosses | Cherry Run |
| Coordinates | 40.72528, -79.38250 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 342.8 ft (104.5 m) |
| Max Span | 169.9 ft (51.8 m) |
| Deck Width | 56.1 ft (17.1 m) |
| Deck Area | 1787.0 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2024 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 8,214 (2024) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000056035 |