T-342 (twp.br # 3) over Sugar Run
Good Condition8 years old50 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Bradford |
| Location | Sgl #36 1.7 Mi S.barclay |
| Carries | T-342 (twp.br # 3) |
| Crosses | Sugar Run |
| Coordinates | 41.62739, -76.62511 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 39.0 ft (11.9 m) |
| Max Span | 38.1 ft (11.6 m) |
| Deck Width | 20.7 ft (6.3 m) |
| Deck Area | 75.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2018 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2023) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000056054 |