T-359 (br.# 3) over Schrader Br.towanda Crk
Good Condition8 years old50 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Bradford |
| Location | 2.6 Mi. SW Of Barclay |
| Carries | T-359 (br.# 3) |
| Crosses | Schrader Br.towanda Crk |
| Coordinates | 41.62590, -76.65609 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 107.9 ft (32.9 m) |
| Max Span | 105.0 ft (32 m) |
| Deck Width | 21.3 ft (6.5 m) |
| Deck Area | 213.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2018 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2023) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000056055 |